ПРОЕКТ БУДИНКУ ЯК СУПУТНИК ЖИТТЯ (2)

28.12.2010

Об'ємно – планувальні рішення котеджів

Кожен будинок, в моєму сприйнятті – це організм, тобто цілісне, закінчене утворення, що має свій замкнутий функціональний цикл. І всі чинники, що впливають на якість житла в нім, сплетені в складний і взаємозалежний клубок. Тому, важко відокремлювати окремі теми для розмови про будинки: наприклад, кажучи про орієнтацію будинку або про його об'ємно-планувальні рішення, відразу ж входиш в проблеми збереження тепла, освітленості, захисту від вологи. Переплетення і перетини тем з'являються постійно, і обійти їх практично неможливо. Точно так, не можна сказати, що важливіше для людини в його організмі: нирки, печінка або селезінка. Все важливо, і все функціонує як єдине ціле – як організм. І проблема одного органу – це проблема людини в цілому.

Тому, і розділення тем в статті теж достатньо умовно. У першій статті ми розставили ряд загальних орієнтирів для вибору проекту, пов'язаних з емоційним і інтуїтивним сприйняттям архітектури. Але, звичайно, логічний аналіз проекту будинку є також абсолютно необхідним. У справжній статті зроблений акцент на функціональній стороні індивідуальних житлових будинків: про варіанти їх об'ємно-планувальних рішень і про зручність їх експлуатації.

Орієнтація по сторонах світу

Відносно орієнтації будинків існує принцип: на північ бажано обертати допоміжні приміщення, наприклад, прибудований гараж, сходи, санвузли, передпокій, комори. На південь, відповідно, краще орієнтувати веранду, загальну кімнату, їдальню. Цей підхід зручний з погляду збереження тепла в будинку, і з точки зору освітленння.

Щоб було зручно перевіряти проекти за цим принципом, намалюйте для себе просту схему з ділянкою, де вказані сторони світу, позначте напрям входу в будинок і заїзду на ділянку. Тримайте цю схему під рукою, коли ви дивитимитеся проекти.

Просторові структури котеджів

Перед вибором проекту спробуйте визначитися з просторовою схемою будинку, яку вам хотілося б реалізувати.

З розташуванням в один поверх. Такий будинок зручний для комунікації, контролю за дітьми. Для такого будинку потрібна порівняно велика за розмірами ділянка. Вартість квадратного метра порівняно висока. Це схема, поширена у Фінляндії і в Канаді.

Перший поверх і масандра - зручна класична схема. Найекономічніший варіант за вартістю квадратного метра.

У двох повноцінних поверхах. Масандра повністю використовується (стіни другого поверху підняті на таку висоту, яка допускає експлуатацію всієї площі, у тому числі і під скосами крівлі) або в будинку є другий поверх. Класична, найпоширеніша схема, повністю виправдана економічно.

У трьох поверхах. Така компоновка буває вимушеною при обмежених земельних ділянках. Недолік – довгі вертикальні комунікації: зайвий раз з першого поверху на третій не збігаєш.

Загальні зауваження до об'ємно-планувальних схем.

Можна виділити декілька основних типів кровель котеджів. Найпоширеніший тип – двосхилі (рівносторонні і нерівносторонні). Дуже виразно виглядають пірамідальні крівлі - такий тип будинку є переважаючим в південних регіонах Росії, в Краснодарському і Ставропольському краях. Вибір типу крівлі визначається архітектурними пристрастями покупця проекту і архітектора.

Наявність цокольного поверху визначається залежно від грунтових умов на ділянці. Цокольний поверх буде проблематичним при будівництві будинку на скелястому грунті або, навпаки, на болоті: крайнощі, як завжди, сходяться.

За наявності високих грунтових вод навіть такі варіанти як оклєєчная гідроізоляція або спеціальні бетони можуть не врятувати. Виконання гідроізоляційних робіт повинне виконуватися в таких ситуаціях досвідченими будівельними фірмами, що, тим на менш, не гарантує вирішення проблеми відсутності протічок в підвалі.

В усякому разі, при високих грунтових водах, навіть якщо немає цокольного поверху, пристрій дренажу навколо будинку ради захисту його стін від вологи буде розумним (і не дуже дорогим) кроком.

Коли під будинком запроектований гараж і заїзд в нього знаходиться нижчим за рівень землі, то це раціональний хід по використанню цокольного простору будинку. Але при будівництві такого гаражу, навіть при низькому рівні грунтових вод, належить передбачити відведення дощової води від затікання в приміщення. Відведення води повинне бути пов'язане з дренажною системою, без якої в такій ситуації практично не обійтися.

Гараж на одну або на дві машини, на мій погляд, краще пристроювати до будинку, що є безпрограшним варіантом. Гараж може бути закритим або бути просто навісом, відкритим з одного або з двох боків. Гараж, що окремо стоїть, можна зв'язувати з будинком через критий перехід, щоб в машину можна було сісти, не вимокнувши під дощем.

При виборі проекту я б рекомендував звернути увагу на те, наскільки в'їзд в гараж розташований зручно по відношенню до входу в будинок: кращий варіант, коли з гаража в будинок або з будинку в гараж, можна потрапити безпосередньо, не виходячи на вулицю. Не вдалими, на мій погляд, є варіанти, коли заїзд в гараж і вхід в будинок розташовані з різних фасадів: тоді з орієнтацією будинку на ділянці не все буде зручно.

Якщо в опублікованому проекті цокольний поверх не передбачений, але ви вирішили, що у вашому будинку він повинен бути, то це не є проблемою: адже йдеться про додаткові площі. Багато покупців вирішують таке питання без додаткових проектних робіт шляхом ухвалення рішень «по місцю», тобто на будмайданчику. У цій ситуації треба грамотно перепроектувати розводку інженерних мереж (водопровід, каналізація), розрахунок потужності систем опалювання і постачання електрикою, і правильно виконати вентиляцію приміщень.

Набагато проблематічніше зворотний хід, тобто в проекті міститься цокольний поверх, а ви не можете його побудувати виходячи з грунтових умов. У такому проекті частина функцій будинку спочатку перенесені в цоколь, наприклад, технічне приміщення (котельна), і знайти для них площі на першому поверсі вдається скрутно.

Склад приміщень і їх площі.

Приміщення будинку можна розділити на декілька функціональних груп:

зона комунікації

зона сну

приміщення для хобі, відпочинку або роботи

літні приміщення (веранди, тераси, балкони)

технічні приміщення

Загальна площа будинку для верхньої частини середнього класу знаходиться в межах 140 - 220 м 2 (без цокольного поверху). Склад приміщень виглядає таким чином:

1-й поверх :

Передпокій - 6-10 м2

Вітальня (включаючи їдальню) - 30- 50 м2

Кухня - 8-12 м2

Туалет - 3 м2

Технічне приміщення - 6- 8 м2

Сходи на 2-ий поверх

Окрім названих приміщень, без яких не обходитися перший поверх будь-якого будинку, часто там може розташовуватися також кабінет або кімната для гостей площею 10-14 м2, комора 3-6 м2 і (за відсутністю підвалу), господарське приміщення або котельна 6-9 м2.

2-ий поверх :

Хол - 6-12 м2

Спальня батьків - 12-20 м2

Дитяча кімната - 11-15 м2

Дитяча кімната - 11-15 м2

Ванна кімната - 6-10 м2

Сходи

Додатково на 2-му поверсі можуть знаходитися гардероб або комора 4-8 м2. Збагачують архітектуру балкони або лоджії.

Розглядаючи плани будинків, слід звернути увагу, наскільки зручно зв'язані між собою окремі приміщення.

Відносно одна одної розташування кімнат може бути утворене за анфіладним принципом, коли кімнати послідовно пов'язані одна з одною (так будувалися численні палаци знаті в минулі часи), або за принципом окремих осередків, коли з центрально розташованого холу можна потрапити в усі приміщення на поверсі і на сходи.

У зоні комунікації (вітальня, їдальня, кухня, веранда) кращим планувальним рішенням є, на мій погляд, поєднання обох принципів. Мені подобається схема, коли з холу, з одного боку, можна потрапити практично в будь-яку кімнату, а з іншого боку, всі приміщення зв'язані між собою за анфіладним принципом. На першому поверсі вітальня і їдальня є єдиним простором, що є ядром будинку, його головним приміщенням. Ця кімната пов'язана з кухнею, яка часто теж не виділяється в окреме приміщення, а лише візуально розмежовується від вітальні меблями: барною стійкою або полицями. Хоча кухня нерідко відділяється від вітальні звичайною перегородкою з дверима або перегородкою з прозорих склоблоків. Таким чином, на першому поверсі відгороджується, як правило, лише вхідний блок, що включає передпокій, сходи і туалет, а решта всієї частини поверху працює як єдиний простір. Така структура - з просторами, що перетікають один в одного, - створює не тільки відчуття простору і свободи, але і просто зручна. Сумарна площа головного приміщення в будинку, що складається з трьох функціональних зон - вітальні, їдальні, кухні - складає 40-60 м2.

Другий поверх будинку - зона компактних приміщень особистого характеру, куди, як правило, гості не допускаються. Це зона, де домінує принцип окремих осередків. Всі приміщення відділяються один від одного перегородками, і носять затишний характер.

Хол робиться завжди досить великого розміру, і є не просто розподільним приміщенням перед спальнями, але і, часто, ігровим майданчиком для дітей. З холу двері ведуть в спальні кімнати і у ванну. Якщо немає необхідності в типовому, найпоширенішому варіанті - в трьох спальнях - ті площі, що звільнилися, використовують під розширення холу, під робочу кімнату (кабінет), або як-небуть по іншому, наприклад, під сауну або під кімнату для хобі.

Не раціональна наявність на плані коридорів, які в більшості випадків є просто втраченою в будинку площею.

План будинку і його інтер'єри

Архітектор, проектуючи будинок, зобов'язаний думати не тільки про фасади, але і про інтер'єри. Кімнати незвичайних форм (відмінні від прямокутних) мають на меті зробити фасади і інтер'єри будинку цікавішими і ускладненими. До таких кімнат в проектах є сенс придивитися уважно.

У каталогах можна зустріти кімнати з скошеними кутами, наприклад, зрізаними під 45 градусів. У чому сенс скошених кутів і що вони дають в плані архітектури: чи є тут цікавий задум? Чи збагачують такі кути інтер'єри? Чи вони приносять свіжість чи красу фасадам? Якщо так, то це вагомий плюс для придбання проекту. Або, мабуть, кути просто створять труднощі в розстановці меблів, але нічого окрім цього не приносять? Спробуйте уявити собі ту кімнату, де ви знаходитеся зараз, з скошеним одним кутом. Вирішіть для себе, подобається вам це чи ні.

На мій погляд, якщо такі кути скошені симетрично, і відповідно їм розташовані вікна, то це може бути вдалим інтерьерним рішенням. Коли в кімнаті один скошений кут з чотирьох, у мене особисто це викликає сумніви. Викликають у мене також сумніви ті випадки, коли на першому поверсі ради краси інтер'єру надають складну форму великій за площею вітальні, а на другому поверсі, коли над вітальнею розташовуються дві-три спальні кімнати, вони вимушено набувають невиправданих косокутних форм.

Найпростіший спосіб перевірити, наскільки зручною буде кімната, це розставити в ній на плані меблі. Спробуйте зробити це в думках, або, скопіювавши вподобаний проект, розставити на ньому прямокутники з паперу за розмірами меблів.

Я про це вже говорив, але ще раз: за будь-яке ускладнення будинку треба платити, і якщо ускладнення не обгрунтоване якимись реальними перевагами, яке воно дає: будь то естетика або функціональні зручності – це є тільки спустошення вашої кишені.