Світло і тіні зимового саду

23.12.2010

З 16-го століття в наші дні

"Зимовий сад" - до середини 19-го століття це словосполучення в багатьох європейських мовах носило характер метафори, означаючи місце втечі від труднощів реального життя - щось подібне німецькій казковій країні Шларафенланд, де треба тільки лежати, відкривши рот, а маленькі пташки в своїх дзьобиках приноситимуть смачну їжу і кластимуть її прямо в рот. Прообразом зимових садів була мрія людини про райський сад Едем на землі.

Першим варіантом зимових садів були оранжереї, які, увійшовши до моди, стали частиною великосвітського життя аристократії. Початок їх будівництва відноситься до 16-17-го столітт. Але тільки в кінці 19-го століття був реалізований прямий зв'язок між житловими кімнатами і оранжереями, чим був зроблений крок до сучасного типу зимових садів.

У 1910 році архітектор Вальтер Гропіус будує віллу Арміна в Помперне. До традиційного для того часу будинку в стилі необарокко він пристроює виключно сучасний за формою зимовий сад. В цей же час в Америці архітектор Франк Ллойд Райт з своїм Домом Робі дає старт концепції перетікаючих просторів, де об'єми будівлі і природа взаємно проникають один в одного.

У Росії ще з 19-го століття користувалися традиційною популярністю веранди. Якщо на Заході поширені або відкриті тераси, або зимові сади як об'єми із заскленою крівлею, то веранди є якимсь проміжним, змішаним типом: з одного боку, це закрита, захищена від дощу і вітру тераса, з іншого боку, вона «не дотягує» до європейського зимового саду за площею прозорих площин: глухий дах і скління, як правило, починається на висоті звичайних вікон. Проте, по своєму функціональному призначенню, веранда практично відповідає зимовому саду, і з деякою натяжкою може вважатися його російською версією.

Своє друге народження зимові сади знайшли в 80-і роки минулого сторіччя. Швидко завоювавши популярність на Заході, вони стали для одних - частиною побуту, для інших - предметом жадання, для третіх – хорошим бізнесом і засобом збагачення при їх будівництві. Часом зимові сади знаходять такі розміри, що мимоволі задаєшся питанням, що до чого прибудоване, чи то зимовий сад до будинку, чи то будинок - до зимового саду. Іронічна архітектурна критика охрестила зимові сади «саркофагами сплячої красуні».

Що ж таке «зимовий сад»?

Прямий зв'язок з житловими приміщеннями є у наш час визначальною функціональною ознакою зимового саду. Тобто зимовий сад безпосередньо включається в житлове середовище будинку. Зимовий сад - це, в принципі, одна з кімнат, але особлива кімната: напівбудинок - напівсад. Головним є включення людиною в свій будинок буферної, проміжної зони між замкнутим простором будинку і відкритим природним простором.

У цьому полягає відмінність зимових садів від оранжерей, які не є частиною житлових просторів, а лише спорудами для вирощування рослин.

Формальною ознакою зимових садів є наявність максимальної площі скління захищаючої конструкції з усіх боків, звернених до природи. У своєму найбільш яскраво вираженому, чистому вигляді, в зимовому саду заскленою повинна бути і крівля.

Ще однією ознакою зимових садів є їх озеленення, в тому або іншому ступені.

Мотивація і очікування замовників

Ідея побудувати зимовий сад приходить, зазвичай, до людей у вогкі осінні дні, коли по вікнах будинку стукає холодний дощ, і коли ще такі живі спогади про яскраве зелене літо. Тоді в свідомості мимоволі виникає образ тропічного саду, де завжди тепло і завжди квітнуть яскраві квіти. За скляними стінами - сад, що потонув в розмокшій грязі, по прозорому даху над головою скидається „Ніагарський водоспад”. Ви сидите біля весело потріскуючого каміну поряд з улюбленою жінкою і з келихом французького вина в руці, в якому грають відблиски вогню ... Ця картина здається такою бажаною, а бачення - таким реальним, що ви ухвалюєте рішення: " Хай буде зимовий сад! ", і беретеся за справу.

Як показують соціологічні дослідження, проведені в Германії, приблизно так в більшості випадків приходить рішення побудувати зимовий сад. Лише близько 30% зимових садів проектуються і будуються одночасно з будинком, і 70% прибудовуються до готового житла, коли реалізовано головне - сам будинок, і коли вже можна подумати про «відпочинок для душі» - про цілорічне спілкування з природою. Тому, на сьогодні самим розповсюдженим типом зимового саду є скляна прибудова до будинку, зв'язана через двері з житловими приміщеннями.

Життя людини стає повнішим, коли він відчуває свій тісний зв'язок з природою. І зимові сади - одна з таких сходинок до природи і до відчуття себе її частиною.

Досвід в Немеччині показуює, що основні очікування, пов'язані з будівництвом зимового саду, такі:

Розширення житлового простору

Насолода сонячним світлом і теплом в холодний період року

Кліматичний буфер перед будинком

Вирощування квітів і рослин цілий рік

Зв'язок з природою

Світловий оазис в будинку

Продовження літа

Зимовий сад у складі будинку може вирішувати дві задачі.

Перше і, поза сумнівом, домінуюче завдання – це розширення житлових просторів. У цьому аспекті він може виконувати різні функції. Найчастіше зимовий сад служить продовженням вітальні кімната або їдальні. В цьому випадку повинен бути забезпечений його зручний функціональний зв'язок з відповідними приміщеннями будинку, наприклад, з основною їдальнею і з кухнею. Проте в зимовому саду може розташовуватися і інше за призначенням приміщення, наприклад, кабінет або камінна зала, студія художника (при орієнтації на північ).

При рішенні задачі розширення і збагачення житлових просторів зимовий сад може бути як опалювальним, так і не опалювальним.

Друге завдання, що вирішується зимовими садами, – це економія тепла і енергії. Проте для її вирішення придатні, природньо, тільки неопалювальні зимові сади. В цьому випадку зимовий сад є буфером по відношенню до будинку, і тут не можна не пригадати знову наші такі звичні, традиційні веранди.

Проте, як показує досвід будівництва великих зимових садів, ефект економії тепла, що досягається, на практиці невеликий, а витрати на будівництво зимового саду високі. Тому найбільш важливим є збільшення житлового і духовного комфорту.

 

Зимовий сад є досить складною спорудою. Тому, для того, щоб скляний будинок приносив радість впродовж багатьох років, необхідне виконання його проекту. Проектування зимового саду потрібне, по-перше, щоб розкрити всі його переваги і знайти оптимальне рішення при мінімальних витратах, а з іншого боку, щоб уникнути технічних помилок. Тільки спроектований професіоналами і побудований хорошими ремісниками, зимовий сад довго приноситиме радість, а не стане приводом для розчарування.

Класифікація

Буферного типу – нежиле, неопалювальне приміщення. Це може бути скління лоджій і балконів, або, наприклад, виконаний як зимовий сад вхідний тамбур.

Зимовий сад – сезонно житловий, неопалювальний, слабо озеленений. Зокрема, до цього типу зимових садів можуть бути віднесені наші улюблені веранди.

Зимовий сад – сезонно житловий, частково опалювальний, слабо озеленений.

Житловий зимовий сад – постійно житловий, опалювальний, озеленений.

Оранжерея – практично нежитлова, частково опалювальна, сильно озеленена.

 За типом своєї інтеграції з будинком зимовий сад може бути:

прибудованим до будинку

інтегрований в будинок - проникаючий всередину будівлі об'єм з скляним дахом.

Архітектура

Типовий зимовий сад знаходить свій флер завдяки прозорій крівлі і пов'язаною з цим грою світла і тіні. Зміна погодних умов зовні переживається в зимовому саду особливо емоційно. Прозора крівля живе легкістю і мінімумом застосованих матеріалів.

Принцип мінімалізації матеріалів при їх максимально ефективній роботі є одним з основних як з погляду архітектури, так і з погляду конструкції.

Зелені рослини в зимовому саду насищають житло інтенсивними фарбами і створюють приємні аромати цвітіння, покращуючи в цілому мікроклімат житла.

Особливу чарівність зимовому саду додасть камін, наповнюючи інтер'єр своєю естетикою і життям вогню.

Інтегровані зимові сади

Найбільш вдалі і красиві рішення зимових садів досягаються тоді, коли вони закладаються в будинок архітектором на стадії проектування. В цьому випадку можна без «натяжок» вирішити як всі естетичні, так і технічні питання.

Концепція зимового саду може бути вирішена у формі проникаючого або навіть пронизуючого будівлю об'єму. Тоді під скляним дахом може бути розміщений ефектний двосвітловий простір: вітальня, їдальня або хол.

Будівля з інтегрованим зимовим садом має особливий шарм і чарівність. Зимовий сад стає у такому разі естетичним і функціональним ядром будинку, його архітектурною віссю.

Проте у такому разі виконання конструктивних деталей і питань будівельної фізики набуває особливо важливого значення, щоб згодом не зіткнутися з неприємностями, особливо, в умовах нашого суворого клімату.

Об'ємно – планувальна структура інтегрованого зимового саду визначається архітектурою самого будинку.

Пристроювані зимові сади і їх форма

Мінімальний розумний розмір пристроюваного зимового саду – від 12 м2, але краще будувати його площею від 15 м2. Це пов'язано з тим, що, з одного боку, у зимових садів меншого розміру буде дуже високою вартість одного квадратного метру площі, а з іншого боку, буде утруднено рішення інтер'єру "зеленої" житлової кімнати з гармонійним поєднанням рослин, меблів, вільних просторів.

Висота зимового саду в його середній частині повинна бути мінімум три метри, ідеальний же з погляду будівельної фізики і краси інтер'єру зимовий сад має висоту на два поверхи.

Об'ємна форма пристроюваних зимових садів, незалежно від вживаних матеріалів, це питання, головним чином, смаку замовника і архітектора. Зимовий сад може бути від простої чотирикутної в плані форми до багатокутної або навіть круглої - сучасні конструкції надають практично необмежені можливості для реалізації фантазій замовників і архітекторів. Загальна закономірність свідчить: чим менше площа засклених поверхонь, тим менше скачки температури в зимовому саду, і тим менше виграш в плані збереження теплової енергії будинком, до якого він пристроюється.

Як основні типи можна виділити прибудову зимового саду з одного боку будинку або з двох боків. У другому випадку, коли зимовий сад огинає будинок навколо кута, скляні площі максимальні.

Орієнтація по сторонах світу

Орієнтація стекляного будинку по сторонах світу може бути будь-якою, від південної до північної. Проте, кожен варіант орієнтації має свою специфіку, і вона, крім усього іншого, визначається задумом замовника - призначений зимовий сад тільки для відпочинку і спілкування з природою, або там буде розташовано кабінет або студія.

Велике, якщо не визначаюче, значення має, звичайно, архітектура самого будинку і характеристики ділянки, на якій він стоїть.

Орієнтація на південь дає найбільший виграш з погляду економії енергії. В цьому випадку ефект теплиці виявляється максимально. Проте при використанні такого зимового саду як житлової кімнати виникає необхідність пристрою в нім порівняно дорогих вентиляційних і затінюючих пристроїв, оскільки інакше ця кімната в сонячні дні перетворюватиметься на сауну, особливо літом.

При орієнтації зимового саду на північ він, навпаки, грає роль кліматичного буфера: вітер і холод не досягають стін безпосередньо житловї частини, і виграш в плані економії енергії виявляється майже таким, як і при південній орієнтації. Унаслідок рівномірного розсіяного світла зимовий сад з північною орієнтацією дає ідеальні передумови для прибудови кабінету або оранжереї.

Схід - це сторона світла для сніданків, оскільки тут вже рано вранці світить сонце. Як правило, зимовий сад з східною орієнтацією вдень не зазнає серйозного перегріву, проте вентиляція і затінювання для нього все ж таки необхідні.

І навпаки, зимовий сад, обернений на захід, - для довгих красивих вечорів. Вдень він збирає сонячне тепло, а тільки увечері віддає його назад.

Те, наскільки ефективно працює зимовий сад, залежить від його величини, від відношення його розміру до розмірів будинку, від його орієнтації і від нахилу його крівлі. Ідеальний зимовий сад повинен мати нахил крівлі 30-40 градусів, оскільки у такому разі він краще всього «ловить» сонячну енергію. Чим крутіше крівля, тим краще дощ змиває з крівлі бруд, і тим краще скачується зовні сніг, а зсередини - вода, що сконденсувалася.