Вікна в інтер'єрах котеджу

23.12.2010

Приділяючи велику увагу значенню вікон у формуванні фасаду будинку, ми рідко замислюємося над тим, яку роль їх форма, розміри і колір грають в інтер'єрі. В першу чергу, знайомлячись з проектом котеджу, ми дивимося на тривимірну модель і на розташування приміщень в плані. Проте значний вплив на якість житлового середовища роблять саме вікна. Якщо, наприклад, обробку стін або покриття підлоги можна поміняти, то погано спроектоване вікно може зіпсувати якість інтер'єру котеджу назавжди. З другого ж боку, красиві і гармонійні вікна здатні спочатку задати гармонійний життєвий простір.

Пряма функція вікна в інтер'єрі — це освітлення. Якщо увечері світильники створюють гру світла і підкреслюють дизайн інтер'єру, то вдень це завдання виконують вікна. Кількість і напрям світла, який вони дають, завжди враховується при створенні інтер'єру. Як правило, архітектори використовують співвідношення площі вікон до площі підлоги житлових приміщень від 1 : 8 до 1 : 5,5 – в цьому випадку кімната отримує достатню природну освітленість.

Проте це – лише загальне правило. Для створення спеціальних інтерьерних ефектів вікна можна значно збільшити. Якщо, наприклад, прогулятися по вулицях французьких міст, то практично на кожному старому фасаді можна побачити так звані «французькі балкони». Вони є двостулковими приміщеннями, що відкриваються усередину, двері, які мають захищаючі чавунні грати в площині фасаду. Розкривши такі двері, можна відчути прямий зв'язок внутрішніх приміщень і зовнішнього середовища.

При великій площі скління не можна тільки забувати про збереження тепла – в таких випадках слід застосовувати вікна з підвищеними теплозахисними якостями (норми вимагають підвищений опір теплопередачі при площі скління більше 18% від площі підлоги!).

Дуже важливо уявити собі, як згодом в житловому приміщенні будуть розташовані меблі, зокрема, по відношенню до вікон. З одного боку, це треба для правильного комфортного освітлення, наприклад, в їдальні або в кабінеті. А з іншого боку, треба просто перевірити, чи комфортно вам житиметься. Наприклад, зустрічаються в котеджах кімнати, де архітектор ради прикраси фасадів робить вікна (наприклад, у вітальні) з трьох боків, а з четвертого боку у нього в проекті – пара вхідних дверей і камін... Розташувати меблі в такому інтер'єрі скрутно, і сидіти на найм'якшому дивані, але потилицею до вікна –примірте до себе, чи влаштує вас такий комфорт.

       У великому приміщенні вікна задають ритм, а іноді і стилістику інтер'єру. Кімнаті, витриманій в класичному стилі, відповідає традиційна форма вікна: вертикальне прямокутне або арочне. Форму арочного вікна можна повторити в інших елементах інтер'єру, наприклад, дзеркалі або дверному отворі.

У сучасному інтер'єрі можливі будь-які форми вікон: трикутні, трапецієвидні, квадратні. Практично будь-яку форму вікна можна виготовити з пластикових профілів. Профіль може бути нарізаний і зварений під будь-яким кутом, а для того, щоб виготовити арочні і круглі вікна, його нагрівають і згинають відповідно до шаблону. Крім того, можна створювати інтер`єрні «рими», коли двері і вікна кімнати мають схожі контури і однаковий колір і фактуру.

Одним з найпоширеніших способів візуального збагачення інтер'єрів є застосування еркерів. Вони можуть бути самої різної форми: трикутної, шестигранної, напівкруглої. Еркери завжди є плюсом архітектурі будинку і його інтер'єрам, коли вони застосовані обгрунтовано і красиво. У заскленому «міхурі» ефектно можуть розташовуватися, наприклад, обідній стіл або диванний куточок.

Ще один поширений архітектурний прийом – це застосування двосвітлового (заввишки на два поверхи) приміщення або частини приміщень. У котеджах архітектори двосвітловими проектують, як правило, вітальні (або їх частину), їдальню або хол. В цьому випадку вікна набувають яскраво виражених вертикальних контурів, і їх проектують як ланцюжок з невеликих вікон, або як цілісне високе вікно.

Якщо в будинку встановлені великі по габаритах вікна, то візуально можна зменшити їх площу за допомогою фальш-палітурок.

Що стосується колірного рішення, то безпрограшним варіантом є вікна білого кольору. Для інтер'єрів в класичному стилі підійдуть «дерев'яні» вікна. Але в принципі, можливий практично будь-який колір вікна, за рішенням дизайнера, який гармонує з інтер'єром. Проблема полягає в тому, що термін служби вікон в рази більший, ніж у інтер'єру, який ми оновлюємо кожні декілька років. Перефарбувати пластикове вікно на місці якісно не можна.

Сучасні вікна комбінуються в різних варіантах з жалюзі: вертикальними, горизонтальними, роль-ставнями. На віконні рами з ПВХ можна встановити москітні сітки, які не зіпсують зовнішнього вигляду вікон, але захистять від комах і дозволять тримати літом вікна відкритими.

Треба пам'ятати також про функціональні властивості вікон: про збереження ними тепла, шумоїзоляції і противзламності. Їх не потрібно перефарбовувати – свій бездоганний зовнішній вигляд вони збережуть впродовж всього терміну служби, що обчислюється десятиліттями, і вони практично не вимагають догляду. При виборі віконної системи треба звертати увагу на всі ці чинники.